(Jakub Pokorný, iDnes.cz, 18. 3. 2014) Čekali byste, že v nejsledovanějším a největším českém zákoně posledních let budou nakonec i docela obyčejné, takřka hloupé chyby? Třeba záměna slov "obdarovaný" a "dárce". Ministerstvo spravedlnosti zapojilo stálou komisi a chystá na léto první opravnou novelu. Zákoník už přitom platí skoro tři měsíce.
Ministerstvo spravedlnosti do minulý týden schváleného legislativního plánu zařadilo i revizi občanského zákoníku. Možné úpravy má na starosti "komise pro aplikaci nové civilní legislativy" (má mimochodem zkratku KANCL).
"Paní ministryně požádala kolegy, aby identifikovali problematická místa v zákoníku. Komise k tomu vypracovala dotazník. Zřídili jsme k tomu e-mailovou adresu," vypočítává ředitel tiskového odboru ministerstva spravedlnosti Miroslav Konvalina. Výstupy z debaty se čekají v květnu.
Zde je přehled hlavních výtek vůči zákonu bod po bodu:
1. Překlepy a přehozená slova
Třeba v paragrafu číslo 2072, přesněji druhém odstavci, došlo k záměně slov dárce a obdarovaný. Nejde ale jen o "dárce" a "obdarovaného". Zákoník si také v jednom paragrafu 2348 spletl tak jako tak laikovi nesrozumitelná slova "příkazník" a "příkazce".
2. Umístění dětí do Klokánků
O tom už psala MF DNES. Dětem kvůli lhůtám v občanském zákoníku hrozil přesun z rodinného zařízení Klokánek do diagnostického ústavu po půl roce. Tady se podle právníka Františka Korbela, člena komise KANCL, zákoník nakonec měnit nemusí, stačí, když si ho správně vyloží soudy a pobyt dítěti v Klokánku vždy prodlouží.
3. Přetížení soudců
Soudci se s občanským zákoníkem v prvních třech měsících setkávají zatím jen v opatrovnických sporech a pak, když rozhodují o nesvéprávnosti duševně nemocných lidí. Z této kategorie také pochází jejich první podnět. "Problémem bude stihnout každé tři roky přezkoumat všechny nesvéprávné lidi (zákoník to nově nařizuje), protože je jich 32 tisíc," varuje předseda soudcovské unie Tomáš Lichovník před možným zavalením soudů.
4. Zbytečná byrokracie
Zákoník například vyžaduje zbytečně dvakrát notářský zápis u jedné věci. Vyžaduje třeba při zakládání firmy k písemnému jednání ve formě notářského zápisu ještě navíc plnou moc ve formě notářského zápisu. "Tohle je skutečně hodně přísný požadavek,“ hodnotí to advokát František Korbel.
5. Registrované partnerství
Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier by rád do občanského zákoníku včlenil registrované partnerství, které má dnes samostatný zákon. To by ještě nebylo tak těžké, jako jeho další cíl – osvojení dětí homosexuálními páry. "Jde o homosexuální páry, kdy zároveň jeden z partnerů je biologickým rodičem dítěte," upřesňuje Dienstbierova mluvčí Jarmila Balážová. To už je politicky velmi citlivá otázka. Podobný nápad vznikl ve Sněmovně už v minulém volebním období, ale Jana Černochová z ODS ho už nestihla prosadit.
6. Dluhy manželů
O jednu věc, která je navázána na občanský zákoník a exekuční řád, se vede bitva ve Sněmovně už nyní. Totiž jestli může exekutor postihnout majetek ve společném jmění manželů kvůli dluhům jednoho z partnerů, který ho nadělal ještě před vstupem do manželství. Nově to jde. Komise ministerstva spravedlnosti považuje současný stav za správný, jiní právníci za chybu.
7. Staročeská slova a možné absurdity
Poradce Tomia Okamury a expert Úsvitu na zákoník Jaroslav Novák se hodně zlobí na archaická slova jako "pacht", kterými se občanský zákoník hemží. Upozorňuje i na absurditu v paragrafu 1014, že "vletí-li roj včel do cizího obsazeného úlu, vlastník úlu nabývá i roj". "Tohle za poslední miliony let ještě žádná včela neudělala. Cizí včely by ji okamžitě zabily," míní Novák.
O změny v občanském zákoníku se určitě strhne velká politická bitva. Zatímco hnutí Úsvit by ho nejraději kompletně předělalo a jeho expert Jaroslav Novák má celý seznam výhrad, tak ministerstvo spravedlnosti uvažuje o střídmých technických úpravách. A poslanec Marek Benda z ODS před unáhlenými změnami varuje. "Zatím jsem stížnosti zaznamenal spíše od právníků, kterým se nechce se nový zákoník učit. Nevidím tam nic, co by tak hořelo, že by se zákoník musel otevírat," vyjádřil se Benda.
Převzaté texty nevyjadřují názor Ministerstva spravedlnosti ČR.