Karel Čermák, (Lidové noviny, 14. 2. 2013).Tak se nám to houpe s novým občanským zákoníkem z roku 2011. Má nabýt účinnosti 1. ledna 2014, ale KSČM už navrhovala odklad, a i vláda o tom začala jednat. A zase už pláčou někteří právníci, že se to nestihnou naučit, a politici nevědí, co je to člověk, protože umějí jen fyzickou osobu, natož aby věděli, co je to zvíře.
Jenomže tohle všechno jsou jenom výmluvy a ve skutečnosti jde o ideologii. Protože jsme na tom u nás v Čechách špatně s ideologií, jsme na tom znovu špatně i s občanským zákoníkem.
Ideologie u nás teď rozeznáváme neostalinskou (grebenismus), premarxistickou (haškismus-sobotkismus), postleninskou (dienstbierismus), socialisticky tržní (čubismusremekismus), tržně sociální (bělobradismus), sociálně liberální (paroubismus), liberálně asociální (kalousismus), kmotrovsky pragmatickou (kubismus), pragmaticky kapitulantskou (nečasismus), osvíceně radikální (jaklismus-hajekismus) a ultraliberálně egocentrickou (klausismus-narcisismus).
Tato ideologická zašmodrchanost vede logicky k obavám četných politických myslitelů. Všem je společně jasné, že právo musí někomu sloužit, a ten někdo že je vládnoucí třída, což může být buď buržoazie, nebo proletariát, případně i zbytky feudálních vykořisťovatelských tříd, jako je třeba Trautenberk nebo Schwarzenberg. Podezření vzbuzuje i to, že v novém občanském zákoníku chybí klauzule o neprolomitelnosti Benešových dekretů a odmítnutí eura na věčné časy.
Nový občanský zákoník se připravoval víc než 10 let v dávných dobách, kdy ještě existovala pravice a levice, a tedy i jistá ideologická prostota. Za vlády levice musel tým okolo prof. Eliáše ujišťovat ministra, že zákoník poskytne ochranu dlužníkům, kdežto ministr pravicový chtěl slyšet, že bude zajištěna neomezená ochrana věřitelů. Pravičáci se domáhali ochrany své osobnosti při sexuálním exhibicionismu, kdežto levičáci požadovali svobodu píchat vykořisťovatele do zadku vidlemi.
Unavení eliášovci nakonec odsouhlasili jak liberálům, tak socanům třídní přístup k právu, i když to nemysleli vážně. Zákoník pak prošel a vypadalo to, že bude s ideologií pokoj. Ale chyba lávky. Dnes, po roce, je zde ideologií nejméně deset a každá požaduje od zákoníku to své. Přitom se neshodnou ani na elementárních pravdách, jako že extrémní levičák a jakobín Havel bořil existující lidský řád, a že poctivý český loupežník Rumcajs prosazuje vymahatelnost práva na lup proti zlobě zaprodanců cizáckých feudálních a církevních kruhů. Shodnou se jen na tom, že účinnost zákoníku se musí odložit.
Žádná ideologie, jen hodnoty Byla to chyba kdykoliv jen na chvíli připustit, že se nový občanský zákoník o nějakou ideologii vůbec opírá. O ideologii se opírá ten dosud do 31. 12. 2013 účinný starý občanský zákoník. Víme, že to je ideologie marxismu-leninismu a že v evropském kontextu platíme za páchnoucí relikt, který něco takového pořád trpí. Je nám jasné, proč je to právě KSČM, kdo odklad účinnosti navrhuje.
Nový zákoník se ve skutečnosti o žádnou ideologii neopírá. Zákoník se opírá o tisíce let staré zásady naší civilizace, jako je svoboda vůle každého člověka, rovnost lidí při používání této svobodné vůle, schopnost každého člověka rozeznávat správné a nesprávné a řídit se tím ve svém životě. Ochrana těchto hodnot v situacích výjimečných a nesnadných je úkolem práva a výkonu spravedlnosti. Hlediskem takové ochrany jsou úcta k člověku, veřejný pořádek, dobré mravy a osvědčené zvyklosti.
Tomuto civilizačnímu neideologickému pojetí zákoník odpovídá. Promeškáme velkou civilizační šanci, budeme-li jeho účinnost odkládat. Chybějící prováděcí předpisy nejsou argumentem pro odklad. Jde to stihnout při troše píle a nadšení. Dosud vynaložené náklady na zavedení zákoníku nejsou sice argumentem proti odkladu, ale každé koruny je v naší situaci škoda. Nelze hazardovat ani s pocitem právní jistoty, který při odkladu z právního vědomí zase vymizí. Nové předpisy musí začít urychleně aplikovat soudy. Jen praxe po zhruba pěti letech ukáže, zda a kde jsou problémy a jak je napravit.
Zneužít soukromé právo k boji o moc mezi různými skupinkami je nemravnost. Naopak civilizované soukromé právo může zklidnit rozhárané mysli partajních politiků a dovést je k volbám 2014 v psychicky spořádaném stavu. Ti, kterým nebude pomoci, skončí v psychiatrických léčebnách.
Co můžeš učiniti dnes, neodkládej na zítřek! Nebo raději zpět ke kocourkovskému třídnímu boji všech proti všem?
*Autor je advokát a bývalý ministr spravedlnosti
Převzaté texty nevyjadřují názor Ministerstva spravedlnosti ČR.